24 sie 2014

NASZE ULUBIONE BAJKI I FLMY PEŁNOMETRAŻOWEPoznaj 5 filmów animowanych, które zostawiają po sobie pozytywny ślad! 
Te parę pozycji filmowych dla dzieci i rodziców to nasze ulubione jak do tej pory, wybrane z całej gamy dostępnych i reklamowanych dziś bajek. Nie jest tak, że selekcjonuję wszystkie filmy i bajki zanim ujrzą je moje dzieci, wybierając tylko i wyłączenie te z najwspanialszym przesłaniem. Zdarza się, że oglądamy coś bo "o tym głośno", a mamy ochotę na coś nowego. Jednak zawsze ze starszą córką, rozmawiamy o takim filmie, czy był fajny, co było nie tak. Czasami oglądamy do końca i nie chcemy do niego wracać, niekiedy nie dotrwamy do połowy, a czasem oglądamy kilkakrotnie i wtedy z reguły taki film czy bajka dostaje zaszczyt bycia wpisanym na naszą listę naj :) 

Zainspirowana pos
tem blogerki Nishki, muszę napomknąć, że raczej nie są to jeszcze filmy dla takich maluchów jak 3 latki :) A dla dzieci, które wyrosły już z krótszych bajeczek i są na tyle dojrzałe i gotowe, żeby wyłapać przesłanie dłuższej, czasami wielowątkowej fabuły. Dla maluchów natomiast polecam proste 5 - 15 minutowe bajki bez przemocy, spokojne, nie hałaśliwe i edukacyjne. Po więcej informacji na ten temat zapraszam do wspomnianego wpisu TUTAJ.  

A tymczasem zapoznajcie się z 5 bajkami, w tym jedną serią odcinkową, które z całego serca polecam starszym przedszkolakom i dzieciom w szkole podstawowej. Najlepiej do obejrzenia z rodzicami lub ze starszym rodzeństwem:)1. HORTON SŁYSZY KTOSIA (2008) 


plakat pochodzi z filmweb.pl

Film animowany dla dzieci i nie tylko, który opowiada historię pozornie naiwnego słonia o wielkim sercu, który wbrew presji otoczenia jest wytrwały w swoim postanowieniu i do końca "słucha swojego serca". 
Film twórców słynnej Epoki Lodowcowej, przeszedł przez świat bez większego echa. Jednak jest to zabawna i pouczająca bajka, godna uwagi. Należy do takich obrazów, podczas, których człowiek zmuszony jest do zadawania sobie bardzo istotnych pytań. Krótko mówiąc zmusza do refleksji! 
Oczywiście. kilkuletnie dziecko, nie dostrzeże wielowarstwowości przekazu, mimo to wyraźnie zauważy różnicę między dobrem, a złem. Oczywiście bajka jest przepełniona humorem, a akcja rozgrywa się w bajecznie kolorowym świecie. Pamiętam, kiedy włączyliśmy z mężem, Horton słyszy Ktosia, naszej 4 letniej córce. Bała się jednego z głównych bohaterów i to sprawiło, że zajęła się zabawą zwyczajnie lekceważąc nasze starania mające na celu zaciekawienie jej filmem, ale także kinem familijnym w ogóle. Natomiast my byliśmy pozytywnie zaskoczeni fabułą bajki i z ciekawością obejrzeliśmy ją do końca. Drugie podejście do, Horton słyszy Ktosia, córcia miała mniej więcej rok później i tym razem przyjęła film z wielkim zainteresowaniem. Polecam szczególnie na wspólny rodzinny wieczór filmowy z udziałem dzieci w wieku przedszkolnym wzwyż. 

2. MUSTANG Z DZIKIEJ DOLINY (2002)


plakat pochodzi z filmweb.pl

Przepiękna historia dzielnego młodego Mustanga, który musi szybko dojrzeć i stawić czoła trudnym i smutnym przeciwnościom losu. Młody i silny koń zmaga się z odpowiedzialnością za stado,
z niewolą i walką o przetrwanie, z przyjaźnią i miłością.  Mustang z dzikiej doliny to mądra i wzruszająca łez historia opowiedziana piękną kreską przy akompaniamencie muzyki słynnego kompozytora muzyki filmowej Hansa Zimmera. Chociaż znamy tę bajkę niemal na pamięć, chętnie do niej wracamy. Mustang z dzikiej doliny, niesie za sobą ważne moralne przesłanie i co najważniejsze jest w stanie zrozumieć je już kilkuletnie dziecko. To z pewnością niebanalna propozycja dla całej rodziny. Jedna z nielicznych kinowych pozycji, nie krzycząca do odbiorcy kiepskimi dialogami, wymuszonymi żartami i mało sensowną fabułą.  Przeciwnie, Mustang z dzikiej doliny to bajka stroniąca od chaosu, przyjazna, pełna uniesień i do głębi poruszająca. Nie brakuje w niej również lekkiego humoru jak i odrobiny trwogi. Można śmiało powiedzieć, że film ten jest upleciony z emocji.3. DELFIN PLUM (2009)

plakat pochodzi z filmweb.pl
Kolejna piękna bajka zachęcająca do słuchania głosu własnego serca, wiary w marzenia, odwagi do wyjścia z szeregu, wytrwałości w dążeniu do celu mimo porażek i chęci do życia własnym życiem. Do takich poglądów na świat dochodzi bohater opowieści, tytułowy Plum. Młody delfin, który pod wpływem pewnych wydarzeń i przemyśleń wyrusza w świat. Bajka pokazuje podwodny świat, jednak panujące tam reguły, osobowości bohaterów i ich problemy, mogą być tylko metaforą odnoszącą się do nas samych. W bajce Delfin Plum nie brakuje łagodnych, mądrych dialogów i rad, ale w pakiecie dostaniemy również przyjemną muzykę, piękny obraz, mnóstwo humoru i sytuacji trzymających w napięciu. Przyjemne kino familijne, jednak w przeciwieństwie do Mustanga, czy Hortona - zdecydowanie tylko dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Starsze dzieciaki mogą się znudzić.
4. WALL.E ( 2008)

plakat pochodzi z filmweb.pl

Przesympatyczny robot o imieniu Wall.e, poprowadzi nas przez pełną przygód i wzruszeń przygodę, której jest głównym bohaterem.  Cała akcja rozgrywa się w dalekiej przyszłości, w której planeta Ziemia została tak bardzo zanieczyszczona, że ludzkość była zmuszona wyemigrować " w kosmos", gdzie żyje na ogromnym statku pełnym, jak się okaże później, zgubnych wygód. Nasz bohater to niewielki robot z piękną osobowością. Na ulicach, które stały się wysypiskami śmieci, Wall.e zbiera przedmioty, które mogą mu się kiedyś przydać. Pewnego dnia znajduje małą roślinkę, zabiera ją do domu i w tym momencie akcja się rozkręca. Wall.e poznaje innego robota, przysłanego z wspomnianego już wcześniej statku. 
Film zawiera bardzo mało dialogów, dlatego cała uwaga widza skupia się na ruchach, muzyce, obrazach. Wall.e to opowieść nie tylko o pierwszoplanowej roli w postaci wrażliwego i zabawnego robota, ale o ekologii, o relacjach międzyludzkich, konsumpcjonizmie, lenistwie, chęci przetrwania, miłości i wolności.
Gorąco polecam ten film do obejrzenia z całą rodziną. Spodoba się zarówno młodszym jak i starszym widzom. Powiem szczerze, że pierwszy raz Wall.e widziałam w kinie, 2 miesiące po polskiej premierze, kiedy to zmęczeni oczekiwaniem na narodziny naszej Córki, której wbrew kalendarzowi nie spieszyło się na świat i zmęczeni kapryśną wrześniową pogodą, postanowiliśmy z mężem wybrać się do kina, o tak, spontanicznie. Pech ( jak wtedy sądziłam) chciał, że do wyboru były tylko 2 filmy! Nie wiele się zastanawiając daliśmy "Wallemu" szansę! Był to okres w naszym życiu, kiedy bajki były dla nas obojętne i nie mieliśmy potrzeby ani ich obecności w naszym życiu. Chociaż od razu doceniliśmy ambitny pomysł i przekaz filmu, wyszliśmy troszkę znudzeni. Niemniej jednak 3 lata później z radością i entuzjazmem usiedliśmy już w powiększonym gronie, przed domowym ekranem, aby obejrzeć przygody robota Wall.e raz jeszcze. Potem bajka zawitała jeszcze kilkakrotnie w naszym domu, na życzenie Córki i pewnie nie raz do niej wrócimy, zwłaszcza, kiedy młodsze dziecię dojrzeje do tego typu kina. Uważam, że jest to nie tylko wyjątkowa produkcja, ale też pretekst i inspiracja do poruszenia z dziećmi ważnych życiowych kwestii, takich jak szacunek do życia, do planety, znaczenie autentycznych relacji międzyludzkich i wielu innych. 


5. BYŁO SOBIE ŻYCIE (1987)

plakat pochodzi z filmweb.pl


Tego serialu dla dzieci, chyba nikomu nie trzeba przedstawiać! Uważam, że to fantastyczna bajka edukacyjna poruszająca niejednokrotnie trudne do wyjaśnienia "z biegu" tematy. Mimo upływu lat, absolutnie nie straciła na atrakcyjności oraz znaczeniu. Można ją śmiało kupić w wielu księgarniach, zwłaszcza internetowych. Wydano również kilka ciekawych gier z tej serii. Było sobie życie stało się inspiracją do kontynuowania serii wykładów i opowieści sympatycznego profesora w innych dziedzinach życia i w ten sposób powstały:
  • Był sobie człowiek
  • Byli sobie podróżnicy
  • Byli sobie odkrywcy
  • Byli sobie wynalazcy
  • Była sobie Ziemia
  • Był sobie Kosmos
  • Były sobie Ameryki
     


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz