24 sie 2014

JAK NAUCZYĆ DZIECI JEŚĆ ZDROWO?



Każdy rodzic chce, aby jego dziecko lubiło warzywa i owoce, aby nie zachowywało się jak wygłodniały piesek na widok lizaka czy jakiś żelków w kolorowym szeleszczącym papierku...Zapoznaj się z poniższą listą, która może być inspiracją do wypracowania w dzieciach "lubienia tego co zdrowe" !



1. Zrób harmonogram. Dzieci muszą jeść co trzy do czterech godzin : trzy posiłki 
i dwie przekąski, dużo płynów.  Dzięki takim odstępom czasowym zapewnisz dziecku stały dopływ energii i kalorii, dzięki którym dziecko będzie bardziej zrównoważone, bo nie będzie odczuwało głodu.

2. Unikaj niezdrowych przekąsek,  bezwartościowych dań bogatych w niezdrowe tłuszcze i cukier ( fast foody). W celu zaspokojenia szybkiego i małego głodu w samochodzie możesz trzymać małą lodówkę turystyczną, aby pod ręką mieć zawsze coś zdrowego na ząb (marchewki,  jabłka, banany, suszone owoce, woda).  
Ustal na jakie słodycze zgadzasz się w domu, a na jakie produkty kategorycznie nie.  Nie kupujcie gazowanych napojów. Ustalcie wspólnie czas w tygodniu (np jeden dzień), w którym możecie pozwolić sobie na słodkie "grzeszki" jak słodycze, czy pizza ( warto zrobić pizzę wspólnie w domu ).

3. Planuj posiłki. Z kilkudniowym wyprzedzeniem układaj jadłospis i rób pod niego zakupy.  Dobry obiad nie musi być wyszukany , ale powinien być zrównoważony : chleb pełnoziarnisty, ryż, kasze ,owoce i warzywa .  W jadłospisie uwzględnij przekąski i produkty na śniadanie do szkoły (chleb na zakwasie, pełnoziarnisty, marchewki, jabłka, gruszki, banany, suszone owoce, orzechy, rodzynki, woda butelkowana, jajka, mleko/ mleko roślinne).

4. Daj przykład. Nie każ dziecku pić soku warzywno-owocowego, który specjalnie dla niego wycisnęłaś z organicznych darów natury, kiedy sama pijesz kawę czy colę. Daj przykład. Jedz warzywa i owoce, do pracy zabieraj sałatki, orzechy, banany. Rób kolorowe i różnorodne obiady, tak, aby dziecko mogło zasmakować w różnych warzywach.

5. Nie upominaj i nie strofuj na każdym kroku. Jeżeli jako rodzic zadbałaś o odpowiednie zaopatrzenie spożywcze i dajesz dziecku dobry przykład, to zrobiłaś wszystko co najlepsze w kierunku wprowadzenia zdrowych nawyków w postępowaniu Twojego dziecka. Jeżeli od czasu do czasu widzisz, go z kupionym za kieszonkowe batonem lub zamawiającym pizze z kolegami - uszanuj jego małe "grzeszki".



6. Wprowadzaj nowe pokarmy powoli . Jeśli większa ilość warzyw i owoców w Twoim domu to nowość, nie zasypuj dzieci smakami. Co kilka dni proponuj nowe warzywo czy owoc,  zapoznaj się z przepisami zawierającymi dany produkt. Kubki smakowe potrzebują czasu, żeby zaakceptować i polubić nowy smak. Młodsze dzieci chętnie pójdą w ślad za bohaterem z bajki czy kreskówki. Wymyśl historyjkę o ulubionej postaci zjadającej talerz brokułów czy kaszę z warzywami.



7. Przemycaj odrzucone warzywo w innej formie. Odrzucone raz przez dziecko warzywo czy kaszę, można podać w innej formie. Zainteresuj się rożnymi przepisami. Jak nie brokuł surowy czy gotowany, to może w zupie krem lub w paście na kanapkę? Ryż z warzywami nie, ale może ryżowe kulki w sosie - tak?

8. Pożywne śniadanie - bez śniadania.  Dzieci jak i dorośli, często nie odczuwają z rana głodu, a nawet ochoty na spożywanie posiłku. zazwyczaj musi minąć około 2 godzin, zanim kilkuletnie dziecko, czy nastolatek poczuje głód. Wychodząc na 8 do szkoły, nikt też nie wstaje 2 czy 3 godziny wcześniej - każda minuta w łóżku jest bezcenna:) 
Nie strofuj się, zmuszając rodzinę do zjedzenia kanapek z jajkiem czy owsianki. Praktyczniej, wygodniej i smaczniej będzie podać pełnowartościowe śniadanie w formie dużego koktajlu. Zmiksuj kilka bananów, szklankę mrożonych lub świeżych owoców lata lub leśnych, do tego dodaj 2 łyżki płatków owsianych lub zmiksowane siemię lniane i sezam, 2 szklanki wody/soku pomarańczowego lub mleka - pyszne, lekkostrawne, pożywne, wysokoenergetyczne śniadanie gotowe :-) Każdy z przyjemnością wypije owocową słodkość zamiast przeżuwać z miną skazańca niechciane standardowe śniadanie.

9. Nasiona, orzechy, kiełki. Jeśli Twoje dziecko nie lubi chrupać kiełków, nasion słonecznika czy orzechów, przemycaj je w zmiksowanych koktajlach, deserach, budyniach, pastach i sosach. 

10. Angażuj dzieci w przygotowywanie posiłków. Niech pomagają w zakupach, zdecydują, które banany są ładniejsze, jakie wybrać orzechy, z czego zrobić surówkę. Jeśli odczują, że ich zdanie jest dla Ciebie ważne, Twój posiłek będzie miał dla nich też większą wartość.


Filmik tematyczny - piosenka dla młodszych dzieci:







I słów kilka dla trochę starszych:








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz